Rozlišení (DPI)

DPI (dot per inch - bod na palec). Rozlišení udává hustotu obrazové informace. Tento parametr se vyskytuje jak u obrazových dat (obrázků), tak u skenerů, nebo výstupních zařízení (tiskáren, plotrů).

Rozlišení obrázku (obrazového souboru)

Obrázek (rastrový) je v počítačových datech uložen jako složenina bodů. Lidské oko je schopno jednotlivé body rozlišit pouze do určité hustoty. Pokud jsou mezery mezi body dostatečně malé (data jsou "hustá") a body jsou malé, přestane oko vnímat mezery a jednotlivé body splynou do kontinuálního obrazu.

Rozlišení se udává v jednotkách DPI - dots per inch (body na palec). Tento údaj udává počet bodů (vedle sebe) na jeden palec (2,54 cm repliche orologi). Tento údaj defacto udává hustotu (kvalitu) obrázku. Čím větší číslo (hustší data) tím je obrázek "vizuálně" kvalitnější a můžeme jej reprodukovat ve větší velikosti.

Z malého obrázku (nízkého dpi) nemůžeme vytisknout velký obrázek. Obrázek nelze zvětšovat bez ztráty kvality, zmenšovat samozřejmě ano.

Častým požadavkem je použít pro tisk obrázek z webových stránek. Ten je z důvodu požadavku minimálního objemu dat (aby nebyl web příliš pomalý) příliš malý (nízké dpi) a není vhodný pro větší reprodukce.

Běžné používané velikosti rozlišení obrázků

1/ 300 dpi - (tzv. vysoké rozlišení - high resolution; nazývané také press) - rozlišení potřebné pro ofsetový tisk a maloformátový digitální tisk

2/ 150 dpi - (střední rozlišení, nazývané také print) - vhodné pro většinu aplikací velkoformátového digitálního tisku

3/ 72 dpi - (nízké rozlišení, tzv. screen) - určené pro prohlížení obrázků na monitoru (obrázky určené pro internetové stránky)

Rozlišení tisku

- tento údaj je důležitý zejména u digitálních tiskáren. Údaj rozlišení udává, z kolika bodů je vytištěný obraz složen. Udává se v hodnotách kolik bodů vytiskne tiskárna v obou směrech.

- rozlišení 600 x 600 dpi znamená, že tiskárna ve vodorovném i svislém směru složí obraz z maximálně 600 bodů na jeden palec (inch - 25,4 mm).

- čím vyšší je udané číslo, tím je bod menší a pro oko méně rozlišitelný. Nejvyšší rozlišení (a tím nejvyšší kvalitu tisku) mívají fototiskárny a plotry - např 1200 x 1200 dpi, 1600 x 1600 dpi apod. Nejmenší rozlišení mívají tiskárny pro velkoformátové exteriérové aplikace např. 360 x 360 dpi (billboardy, plachty apod.)