Obalové materiály (papíry)

Obalové materiály se používají na výrobu různých druhů obalů. Jedná se zejména o potištěné krabice na potraviny, krabičky, luxusní krabice a o přepravní (transportní) krabice.

Základní dělení obalových materiálů:

1/ natírané kartony - skládačkové (recyklované / nerecyklované) kartony, někdy se označují GT či GD. Používají se pro výrobu potravinářských obalů - krabic.

2/ hladké (plné) lepenky - používají se pro výrobu odolných obalů. Typickým výrobkem je obálka knih s pevnou vazbou V8. Dále se používá pro luxusní obaly, puzzle apod.

3/ vlnité lepenky - vlnité lepenky jsou vícevrstvé obalové materiály určené pro výrobu přepravních beden a obalů.

Natírané kartony

a/ natírané kartony z přírodního vlákna - pro svoji hygienickou nezávadnost se hodí pro potraviny, pochutiny, cigarety apod. Existují bělené, nebělené, bílo-bílé (GC1), bílo-béžové (GC2).

b/ natírané kartony - recyklovaná vlákna - mají střední vrstvu z recyklovaných vláken. Vyrábějí se bílo-bílé, bílo-šedé, bílo-béžové, bílo-světlé, bílo-hnědé.

Natírané kartony se vyrábějí v plošných hmotnostech 250 – 700 g/m2. Dodávají se nejčastěji ve formátu B1.

Hladké lepenky

a/ šedé knihařské a strojní lepenky (GK) - jsou velmi pevné a tuhé. Vyrábějí se z nich obaly knih, displeje, luxusní obaly, puzzle.

b/ kašírované lepenky - vyrábějí se ze strojních, knihařských, nebo dřevitých lepenek. Na vnitřní jádrose jednostranně, nebo oboustranně lepí různé druhy papírů, nebo kartonů. Používají se pro výrobu luxusních obalů, obalů na mražené a mastné potraviny.

Vlnité lepenky

Tento typ lepenky se nejvíce používá pro výrobu kartonáže - přepravních obalů (krabic). Vyrábí se z recyklovaného materiálu. Vlnité lepenky se skládají z různého množství vrstev. Čím více vrstev, tím je kartonáž pevnější a tužší.

Standardní vlnitá lepenka má dvě vnější vrstvy ploché a mezi nimi je nalepen zvlněný materiál. Existuje speciální druh lepenky, který má pouze jednu rovnou stranu, na kterou je nalepena vlnitá část - otevřená vlna. Používá se pro velmi estetické tiskoviny - dárkové a jiné krabičky.

 

http://www.europapier.com/cz/service/tips/commonboards

www.ttw-clone.org  

 


Zpět

© www.didottisk.cz