Barevný gamut popisuje, jaké barvy je dané zařízení schopno zobrazit (dosažitelný rozsah), případně zaznamenat (počítačový monitor, ofsetový tiskový stroj, barevná inkoustová tiskárna, velkoformátový tiskový plotr apod.).
Pokud se barva v daném barevném prostoru nemůže zobrazit, je takzvaně "mimo gamut". Například čistá červená, která je obsažená v barevném modelu RGB, je mimo gamut v barevném prostoru CMYK.
Snaha o rozšíření barevného gamutu v modelu CMYK při tisku vedla k různým řešením u různých technologií.
Ofsetový tisk - zde se experimentuje s tzv. HEXACHROMEM. Základní tiskové barvy CMYK jsou doplněny dvěma speciálními barvami - oranžovou a zelenou. V odstínech těchto barev je pak barevný rozsah mnohem větší. V našich podmínkám se stále jedná spíše o experiment.
Velkoformátový digitální tisk - základní CMYK barvy byly rozšířeny o dvě nové - Lc (light cyan - světlá azurová) a Lm (light magenta - světlá purpurová).
repliky hodinekToto řešení umožňuje kvalitnější tisk barevných přechodů, světlých barev, pleťových barev apod. Ve velkoformátovém tisku je dnes již rozšíření na šest barev standardem. Existují i vícebarevné tiskárny (8, 12 barev), které jsou určeny pro speciální využití např. ve fotografii.