Rýhování - bigování

Rýhování se používá při skládání vyšších plošných hmotností papíru (cca od 200g/m2 výše). Rýhování zamezuje (omezuje) praskání papíru v místě ohybu.

V každém běžném papíru jsou vlákna z celulózy (buničiny), která mají při ohybu tendenci prasknout. Může dojít k otevření povrchu papíru v místě lomu, což je velmi neestetické.

horloges replica

Rýhováním vznikne v místě ohybu skutečná rýha - big ("žlábek") který prasknutí papíru velmi zmírní.

Po provedeném rýhování můžeme tiskovinu v lomu ohnout, aniž bychom papír výrazně poškodili.

Technologie nike schuhe günstig rýhování

1/ pro nízké náklady drobných tiskovin (pozvánky, novoročenky), desítky až stovky kusů (často tištěno pomocí maloformátového digitálního tisku), se používají jednoúčelové mechanické stroje, případně stolní stroje na elektrický pohon, které do pevně umístěné vložené tiskoviny (postupně po jednotlivých vkládaných kusech) pomocí železné kulatiny vytlačí tlakem rýhu.

2/ pro vyšší náklady tiskovin (prospekty / skládačky) se používají automatické rýhovačky. Tiskovina těmito stroji prochází (podobně jako v tiskovém stroji) a rýha vzniká vytlačením otočným kolečkem do papíru při jeho průchodu.

 

3/ pro vysoké náklady a pro vysokou požadovanou přesnost (pokud má tiskovina více lomů - např. prospekt / skládačka může mít i 4-5 lomů) se použije výseková technologie za pomoci bigovací raznice s osazenými rýhovacími noži.

Rýhovací technologie se s malou obměnou nastavení dají použít pro perforaci tiskoviny.