tašky plastové (PE tašky)

Polyetylenové (PE) tašky jsou mobilní a ekonomiky zajímavá forma reklamy. Vyrábí se v různých úpravách, formátech i barevnostech. Při potisku můžeme vyjít z již hotových tašek, nebo je při vyšších nákladech vyrobit přesně podle našich požadavků.

Základní dělení plastových tašek:

- s průhmatem - v horní části tašky je proseklé oválné držadlo (průhmat)

a/ nezpevněný průhmat - průhmat není podložený (pouze jednoduchý materiál) - tyto tašky nemívají skládané dno. Taška má nižší nosnost.

b/ zpevněný průhmat - v místě průhmatu je materiál podložen - tyto tašky mají standardně skládané dno. Nosnost tašky je vyšší.

- s navařenými páskovými uchy - k obdélníkové tašce jsou v horní části navařena ucha

Formát

- pokud potiskujeme hotové tašky, vybíráme z dané řady formátů - např. 280 x 350 mm, 370 x 450 mm, 370 x 500 mm, 570 x 450 mm, 760 x 560 mm. Tyto formáty nejsou zcela přesně standardizované a mohou se u různých výrobců lišit.

- pokud tiskneme vyšší náklady, můžeme si sami přesně stanovit formát tašky. Rozsah formátů vychází z možností výrobního stroje. Např. pro jednu konkrétní výrobní technologii může být šířka tašek s průsekem 255 – 650 mm a délka 360 – 570 mm.

- dnová záložka bývá široká 40 - 60 mm

Náklad

- pro náklady od stovek kusů do cca 5000 ks se používá dotisk na již hotové tašky

- pro vyšší náklady se ekonomicky již vyplatí výroba "na míru"

Barevnost

- pro dotisk na již hotové tašky se používá přímých barev (pérovkové motivy).

- pokud se jedná o zakázkovou výrobu, můžeme tisknout plnobarevně CMYK. Výrobní linky mívají možnost tisku ještě dalších barev, např. až osmibarevný tisk. Můžeme tisknout osmi přímými barvami, nebo CMYK doplnit až o čtyři přímé barvy (např. zlatou).

- při zakázkové výrobě tašek může být barvou potištěna celá fólie (tedy vše až do kraje, dno apod.)

Materiál

- pro výrobu tašek převažuje LDPE - polyethylenová fólie; tlouštěk 0,040 – 0,070 mm

- materiál může být bílý, čirý nebo barevný

- při zakázkové výrobě se vychází z LDPE fólie v návinu.

- nosnost tašky bývá okolo 5 kg

Technologie

- pro dotisk na již hotové tašky se používá sítotisk

- pro zakázkovou výrobu se používá speciálních flexotiskových technologií. Do stroje vstupuje LDPE fólie. Potištěná fólie se následně svaří a vysekne se průhmat, resp. se navaří ucha.

- pro každou barvu se musí zhotovit tisková forma (štoček). Cena u těchto forem není jednotná, ale počítá se za plochu vyrobené formy (v cm2). Tiskové formy pro tašky s malým motivem uprostřed jsou tím pádem levnější, než u celoplošných potisků. Tiskové formy jsou použitelné i při opakovaném tisku. Platí se tedy pouze při prvním tisku.