Druhy barev - velkoformátový digitální tisk

Barvám pro velkoformátový digitální tisk se obecně říká inkousty. Kvalita inkoustu je klíčová pro kvalitu výsledného vytištěného obrazu.

Základní dělení inkoustů:

- vodou ředitelné (ekologické):

Jsou určeny pro tisky s vysokými nároky na kvalitu reprodukce.

a/ WB - water based - nosičem barevných složek je voda

replica horloges

- poskytují rozsáhlý barevný gamut a vysoké rozlišení tisku. Jsou určeny pro fotorealistické tisky. Nevýhodou je nízká odolnost zejména v exteriéru (nutnost laminace). Je též nutno používat speciální natíraná (coatovaná) média, což zvyšuje náklady na tisk.

b/ latexové inkousty

- je možno použít i necoatovaná média. Tisk je vhodný i pro exteriér. Po výstupu z tiskárny je tisk okamžite suchý. Poskytují velký barevný gamut, barvy jsou syté.

- solventní (ředidlové)

Obecně jsou určeny pro exteriérové tisky. Inkousty naleptávají povrch potiskovaného média replica uhren a tím utvoří pevnou vazbu. Hodí se tedy pro namáhané aplikace (polep aut).

a/ eco slovent

- ředidlové inkousty určené pro exteriérové tisky. Neobsahují škodlivé odpařující se látky (možno použít i v kancelářských provozech). Dobrý rozsah i podání barev. Tisky jsou v exteriéru UV stabilní až tři roky.

b/ mild (light) solvent

- méně agresivní ředidlové replika klockor sverige inkousty. Jsou určeny pro odvětrávané prostory.

c/ true (hard) solvent

- vysoce odolné ředidlové inkousty. Inkoust je hustší, proto nelze očekávat vysoké rozlišení tisku. Je určen pro velkoplošné aplikace s větší pohledovou vzdáleností (billboardy, bannery - plachty, sítě). V průběhu tisku je nutno intenzivně odvětrávat, tisk musí zsachnout a vyzrát.

- UV inkousty

- nejperspektivnější trend reloj de imitacion v oblasti velkoformátového tisku. Schnutí neprobíhá odpařováním vody ani ředidla, ale inkousty se vytvrzují pomocí osvícení UV paprsky. Inkousty vytvrdnou následnou polymerací.

- UV tisky poskytují široký barevný gamut, velkou sytost barev a odolávají jak vodě, tak UV záření a povětrnostním vlivům. Jejich uplatnění je především v exteriéru. Tyto technologie se používají např. pro přímý potisk deskových materiálů, ale i pro ostatní běžné materiály bannery, sítě.

- obrovskou výhodou UV inkoustů je možnost tisknout téměř na jakýkoli materiál (sklo, dřevo, papírové lepenky, koberec apod.)


Zpět

© www.didottisk.cz