Laminace samolepicí

Samolepicí laminace se používá pro kusové tiskoviny, zejména produkty velkoformátového digitálního tisku - plakáty, poutače apod.

Laminovací fólie je v tomto případě přímo opatřena samolepicí vrstvou, která se po přitlačení přítlačným válcem přichytí k podložce. V principu je mezi dva poháněné válce, které se mezi sebou dotýkají, současně vkládána laminovaná podložka a samolepicí fólie, která se odvíjí z pomocného válce.

Laminovací fólie se vyrábí v matném i lesklém provedení.

Fólie se dělí na:

- monomerické - základní čiré fólie sloužící omega replica k ochraně proti mechanickému poškození

- polymerické - obsahují UV filtr proti blednutí tisku, exteriérová životnost - 4 - 5 let

- na dopravní prostředky - lité flexibilní fólie, které se dobře přizpůsobí nerovnostem

- podlahové laminace - strukturované fólie pro ochranu pochozích motivů

Tento typ laminace je určen pro laminování tiskovin v nižších nákladech - kusová výroba, desítky, maximálně stovky kusů.

Samolepicí laminaci je možno provádět za studena (při pokojové teplotě) i za tepla. Pokud se laminuje ze tepla, ohřejí se přítlačné válce cca na 80 st. C. Poté se lepidlo na speciální fólii "roztaví" a lépe přilne k podložce. Laminace za tepla se ale pro běžné laminování téměř nepoužívá (válce mnoho hodin vychládají), vyjímkou je laminování vyšších gramáží fólie - vznikne tzv. tvrdé - tuhé lamino (jako je na osobních dokladech).

Výhoda - aplikace je rychlá, optimální pro kusovou výrobu. Samolepka nemusí nijak zasychat a produkt je možno okamžitě dále perfetta rolex imitazioni zpracovávat.

Nevýhoda - laminování je poměrně pomalé, kvalita (v detailu) studené laminace není nijak závratná, materiál je poměrně drahý (archová laminace se pohybuje relojes de imitacion v řádu korun za 1m2, samolepicí laminace se pohybuje v řádu minimálně desítek korun za 1 m2).


Zpět

© www.didottisk.cz