Barevnost

Barevnost určuje počet tiskových barev, které použiji při tisku dané tiskoviny.

Běžný tisk probíhá soutiskem barev v barevném modelu CMYK, nebo se pro tisk jednotlivých barev používá přímých barev (nejčastěji Pantone).

Barevnost se standardně určuje pomocí čísel popisujících, kolik je použitých tiskových barev na přední a zadní straně tiskoviny - tedy "x + y" (nebo též x / y).

Nejednodušší - 1 + 0. Určuje, že na jedné straně je jedna barva a druhá strana je nepotištěná. Tato jedna barva může být popsána obecně známými barvami (např. černou), nebo je stanovena ze vzorníku Pantone.

Dále 2+0, 3+0, 2+1 apod. Možno popsat např. (2+1) - Pantone 221 C + Pantone 485 C  / černá.

Pokud je počet barev 4, jedná se téměř vždy o barvy CMYK (tedy plnobarevný tisk).

Nejtypičtější barevností pro většinu tiskovin (prospekty / skládačky, brožury / katalogy, kalendáře - stolní i nástěnné) je barevnost 4+4 (CMYK/CMYK), tedy oboustranně plnobarevná.

rolex replica

Pokud počet barev překročí 4, jedná se většinou o doplnění základního modelu CMYK o přímou barvu (nejčastěji Pantone). Často se jedná o doplnění "logové" barvy, která je v modelu CMYK nezobrazitelná, případně se jedná o zlatou, nebo stříbrnou barvu.

Barevnost dle technologií:

Maloformátový digitální tisk tiskne buď pouze 1+1 (černobílé zařízení), nebo 4+4 (plnobarevné zařízení). Přímé barvy tisknout nelze.

Velkoformátový digitální tisk. Přestože je často základní model CMYK doplněn o další tiskové barvy, nejsou to barvy, které lze samostatně využít pro tisk přímých barev. Jsou pouze doplňkem základního modelu pro zvětšení barevného gamutu. Standardně se tedy tiskne 4+4.

Ofsetový tisk rotační tiskne buď několika málo přímými barvami (speciální rotačky pro tisk "formulářů"), nebo plnobarevně v modelu CMYK - 4+4 (časopisy, katalogy apod.)

Ofsetový archový tisk. Tato technologie je co se týká barevnosti nejvariabilnější. Jednoduché tiskoviny (vizitky, dopisní papíry, komplimentní karty) se nejčastěji tisknou přímými barvami - tedy např. 3+0. Plnobarevné (CMYK) tiskoviny 4+4 mohou být doplněny o tisk přímými barvami - 5+5, 6+6 apod. Nejčastěji se doplňuje pouze jedna přímá barva - tedy 5 barev (CMYK + 1). Vyjímečně u speciálních tiskovin se použije barev 6 (CMYK + 2 přímé barvy). Každé přidání přímé barvy zvyšuje cenu tiskoviny.